Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik Bölge Türkiye
Gakkoşlar lige Erzurum’da hazırlanacak
Gakkoşlar lige Erzurum’da hazırlanacak
Tortum Gölü can aldı
Tortum Gölü can aldı
Aşıklar havzasında Aşıklar Şöleni
Aşıklar havzasında Aşıklar Şöleni
Ciritte yarı final heyecanı
Ciritte yarı final heyecanı
Erzurum bir değerini daha kaybetti
Erzurum bir değerini daha kaybetti
HABERLER>EKONOMİ
2 Temmuz 2024 Salı - 07:50

Erzurum’un kamu payı açıklandı

**ERZURUM GAZETESİ ÖZEL HABERİDİR - Erzurum’un Nisan ayında yüzde 12.6 olan bölge toplamı kamu harcamaları payı, Mayıs ayında yüzde 12.73’e yükseldi. İlin Türkiye toplamındaki kamu harcama payı ise bir önceki ayda olduğu gibi yüzde 052’de kaldı.

Erzurum’un kamu payı açıklandı

Erzurum’un Nisan ayında yüzde 12.6 olan bölge toplamı kamu harcamaları payı, Mayıs ayında yüzde 12.73’e yükseldi. İlin Türkiye toplamındaki kamu harcama payı ise bir önceki ayda olduğu gibi yüzde 052’de kaldı.

Erzurum’da bu yılın Mayıs döneminde kişi başına düşen kamu hizmet ve yatırım harcaması tutarı 25 bin 873 TL olarak bildirildi. Erzurum’un kamu harcamaları payı bölge toplamında yüzde 12,73, ülke toplamında yüzde 0,52’lik pay gösterdi. Erzurum kamu hizmet harcamaları tutarı yüksekliği düzeyinde iller sıralamasında 22’inci sırada yer aldı.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI 2024 MAYIS VERİLERİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü 2024 Mayıs dönemi kamu harcamaları verilerini paylaştı. Erzurum’da kamu fonksiyonel harcamaları toplamı içinde ilk üç sırayı ekonomik iş ve hizmetler, eğitim ve sağlık aldı. Yılın ilk iki ayında Kamu harcamaları toplamında sağlık giderleri yüzde 17,0, eğitim giderleri yüzde 33,30’luk pay oluşturdu.

ERZURUM MAYIS AYI KAMU HARCAMALARI

Erzurum’da 1,8 milyar ekonomik iş ve hizmetler, 54,9 milyon TL çevre76,7 milyon TL toplum refah ve iskanı, 3,3 milyar TL sağlık, 811,2 milyon TL din ve kültür6,4 milyar TL eğitim, 310,7 milyon TL de sosyal güvenlik ve dayanışma hizmetlerinde olmak üzere toplam 19,4 milyar TL tutarında kamu harcaması gerçekleşti.

KUDAKA BÖLGESİ MAYIS AYI KAMU GİDERLERİ

2024 Mayıs döneminde KUDAKA İstatistik Bölgesi İllerinde 2,0 milyar ekonomik iş ve hizmetler, 54,9 milyon TL çevre, 91,7 milyon TL toplum refah ve iskanı, 4,8 milyar TL sağlık, 1,1 milyar TL din ve kültür, 9,2 milyar TL eğitim, 499,8 milyon TL sosyal güvenlik ve dayanışma hizmetlerinde olmak üzere toplam 28,8 milyar TL tutarında kamu harcaması gerçekleşti.

KUZEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ KAMU HARCAMALARI

Erzurum, Erzincan, Bayburt, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan illerinin oluşturduğu Kuzeydoğu İstatistik Bölgesi İllerinde 3,0 milyar ekonomik iş ve hizmetler, 76,6 milyon TL çevre, 109,8 milyon TL toplum refah ve iskanı, 7,9 milyar TL sağlık, 1,7 milyar TL din ve kültür, 17,3 milyar TL eğitim, 902,4 milyon TL sosyal güvenlik ve dayanışma hizmetlerinde olmak üzere toplam 53,9 milyar TL tutarında kamu harcaması gerçekleşti.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Doğu Anadolu Bölgesi İllerinde 8,5 milyar ekonomik iş ve hizmetler, 281,7 milyon TL çevre, 715,9 milyon toplum refah ve iskanı, 23,1 milyar TL sağlık, 4,3 milyar TL din ve kültür, 46,3 milyar TL eğitim, 2,1 milyar TL sosyal güvenlik ve dayanışma hizmetlerinde olmak üzere toplam 152,4 milyar TL tutarında kamu harcaması gerçekleşti

2024 MAYIS ÜLKE GENELİ KAMU HARCAMALARI

Türkiye’de 4,83,6 milyar ekonomik iş ve hizmetler, 4,9 milyar TL çevre, 125,6 milyar TL toplum refah ve iskanı, 327,5 milyar TL sağlık, 73,0 milyar TL din ve kültür, 552,8 milyar TL eğitim, 729,0 milyar TL sosyal güvenlik ve dayanışma hizmetlerinde olmak üzere toplam 3,7 trilyon TL tutarında kamu harcaması kaydedildi.

ERZURUM 22’İNCİ SIRADA

Erzurum kamu harcamalarında Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde Van’ın ardından ikinci, Ülke iller sıralamasında ise 22. sırayı aldı. Ülkede kamu harcamalarının en yüksek olduğu 25 il; Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Diyarbakır, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Urfa, Mersin, Kocaeli, Kayseri, Samsun, Hatay, Van, Balıkesir, Trabzon, K.Maraş, Manisa, Eskişehir, Erzurum, Aydın, Muğla, Elazığ olarak bildirildi.

ERZURUM BÖLGEDE KAMU GİDERİNDE 2’İNCİ

Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde kamu harcaması yüksekliği bakımından 2’inci sırayı aldı. Dönemde Van’da 23,7 milyar, Erzurum’da 19,4 milyar, Elazığ’da 16,8 milyar, Hakkari’de 13,3 milyar, Malatya’da 16,7 milyar, Ağrı’da 9,7 milyar, Bitlis’te 8,8 milyar, Bingöl’de 7,9 milyar, Kars’ta 7,7 milyar, Muş’ta 7,3 milyar, Tunceli’de 6,3 milyar, Erzincan’da 6,6 milyar, Iğdır’da 5,0 milyar, Ardahan’da 2,5 milyar TL tutarında kamu hizmet harcaması yapıldı.

ŞİMŞEK: “GRİ LİSTEDEN TÜRKİYE OYBİRLİĞİYLE ÇIKARILDI”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Gri listeden Türkiye oybirliğiyle çıkarıldı. Tek bir ülke itiraz etmedi. Toplantı öncesinde birçok ülke destek verdi” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, konuşmasında Türkiye’nin FATF Gri Liste’den çıkması, asgari ücret, vergi düzenlemesi ve enflasyon gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, göreve geldikleri günden itibaren birçok problemi çözmek adına ortaya bir program koyduklarını ve Türkiye’nin FATF Gri Liste’den çıkmasına yönelik de özel bir çalışmaya girdiklerini belirtti. Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile konu çerçevesinde birçok görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Şimşek, Özellikle şunu belirtmek isterim, İçişleri Bakanlığımızın ve Adalet Bakanlığımızın desteği olmasaydı bu listeden çıkmazdık. Bu bir ekip çalışması. Hakimlerimizin ve savcılarımızın eğitimlerinden tutun, kolluk kuvvetlerimizin bu konuya odaklanmaları da çok önemli. daha sonraki süreçte ise MASAK çok önemli bir rol oynadı” diye konuştu.

“Buradaki esas amaç Türkiye’deki sistemin güvenilir olduğunu açıklamaktı”

Şimşek, Uluslararası piyasalarda güvenilirliklerinin artması gerektiğini vurgulayarak, “Bizim Finansal sistemimizin güvenilir olması lazım, itibarlı olması lazım, saygın olması lazım ve sağlıklı işlemesi lazım. Biz bunu bir listeden çıkmak için yapmadık. Tabii ki listeden çıkmak önemli bir kazanım ama buradaki esas amaç Türkiye’nin saygınlığını, finansal piyasaların sağlıklı işlediğini dolayısıyla buradaki sistemin güvenilir olduğunu açıklamaktı” şeklinde konuştu.

“Son yıllarda çok kaynak girişi oldu”

Türkiye’nin Gri Liste’den çıkmasının hem ülke itibarı hem finansal sisteme olan güven açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, “Son yıllarda çok kaynak girişi oldu. Şunun altını çizmek istiyorum biz şu anda bu kaynak girişini nasıl yönetiriz onu düşünüyoruz. Sisteme aşırı derecede döviz girdiği zaman karşılığında Türk Lirası satın alıyorsunuz. Bu da dezenflasyon sürecini tehdit ediyor. Dolayısıyla bu likitideyi tekrar geri çekmeniz lazım” değerlendirmesinde bulumdu

“Net rezervler 12 milyar dolar civarına çıkmış durumda”

Rezervlerin, mart sonundan itibaren bugüne kadar net bazda Merkez Bankasına yansıyan boyutu 78 milyar dolar civarına ulaştığını da belirten Şimşek, “Türkiye finans tarihinde eşi benzeri görülmemiş. Şu an itibarıyla rezerv yeterliliğinde İMF tanımına göre arzulanan seviyeye neredeyse vardık. Onların bir tanımı var bir çok değişkeni baz alıyor, o tanıma göre neredeyse ‘Bir’i yakaladık. Yani bürüt rezervinizin İMF tanımının 1 katı olması lazım. Geçen hafta açıklanan rakamlara göre brüt rakamlar zaten 147 milyar dolar seviyesine kadar çıktı. Burada esas olan biz yurtiçi bankalarla olan swapları ciddi bir şekilde azalttık ve neredeyse 5 milyar dolar seviyesine düşürdük. Yani bankalardan aldığımız swapları vadeleri tamamlandıkça kapatıyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin net rezervleri ve rezerv pozisyonu muazzam bir şekilde iyileşti. Bizim net rezervlerimiz bir ara eksi 60 milyar dolar civarında artmışken şu anda 12 milyar dolar civarına çıkmış durumda” açıklamasında bulundu.

“Gri listeden Türkiye oybirliğiyle çıkarıldı”

Terörizmin finansmanı ve kara parayla mücadeleyi bir öncelik haline getirdiklerini kaydeden Şimşek, “Gri listeden Türkiye oybirliğiyle çıkarıldı. Tek bir ülke itiraz etmedi. Toplantı öncesinde birçok ülke destek verdi. Komşumuz Yunanistan bile 'güçlü şekilde sizi destekliyoruz' dedi ABD ve İngiltere temsilcileri aynı şekilde destek verdi, çünkü çok güçlü diyaloglar kurduk. Biz bu konuda samimiyiz. Hem terörizm finansmanıyla hem de kara parayla bu listeden çıkmasaydık da çok güçlü bir şekilde mücadele edecektik. Listeden çıktık ama terörizmin finansmanıyla ilgili güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz. Ayrıca MASAK’ın idari kapasitesini oldukça güçlendireceğiz, biz riskli bir coğrafyada yaşıyoruz. Herkes bizim sistemimizi istismar etmeye çalışabilir. Biz buna karşı bir modelle devam edeceğiz. Yapay zekayı bu noktada devreye alacağız. Başardık ve başarmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Cari açık sene mayıs ayına kadarki süreçte 26 milyar dolara düşmüş olacak”

Şimşek, geçen yıllarda deprem ve birçok nedenlerle yaşadığı dengesizliklerin olduğunu ve bunlardan birinin de cari açık olduğunu vurgulayarak, “Geçen sene Türkiye’nin mayıs ayında 12 aylık cari açığı 57 milyar dolardı. Muhtemelen bu sene mayıs ayına kadarki süreçte 26 milyar dolara düşmüş olacak. Dolayısıyla cari açıkta arzuladığımızdan çok daha iyi bir performansla karşı karşıyayız. Geçen sene cari açığın milli gelire oranı yüzde 6 civarındaydı. Biz bu açığı yıl sonunda muhtemelen yüzde 2 civarına indirmiş olacağız. Bu dengesizliği gidermede büyük bir başarı var” dedi.

“Cari açığı bu seviyede tutmak için yeni bir sanayi politikası devreye sokacağız”

Şimşek, cari açıktaki başarının sürekli hale gelmesini sağlamak gerektiğine dikkati çekerek, “Bunun için yeni bir sanayi politikası devreye sokacağız. Devletin aktif bir şekilde işin içinde olduğu aktif bir sanayi politikasıyla kalıcı bir şekilde cari açığın bu seviyede kalması sağlanmalı. Cari açığı bir milli gelir açısından yüzde 2 civarında tutabilirsek büyük kazanımımız olacak. Birincisi dış borcun milli gelire oranı aşağıya doğru bir düşüşe geçecek. İkinci olarak da kalıcı bir şekilde rezerv biriktirmemize imkan sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

“EYT’nin bu sene yıllık maliyeti, finansal maliyeti dahil olmak üzere 724 milyar lira”

Şimşek bir diğer dengesizliğin bütçeden kaynaklandığını söyleyerek, “Özellikle deprem ve EYT etkisiyle oluştu bu dengesizlik. Geçen sene muhalefetin popülist iteklemesiyle seçim öncesinde EYT hayata geçirildi. EYT’nin bu sene yıllık maliyeti, finansal maliyeti dahil olmak üzere 724 milyar lira. Neredeyse milli gelirin yüze 2’sine yakın bir rakamdan bahsediyoruz. Geçen sene mayıs ayında tedbir alınmasaydı bütçe açığı, yüzde 10 civarında bekleniyordu. Biz yılı yüzde 5 civarında kapattık ve bu yüksek bir rakam. AK Parti Hükümetlerinde ortalama bütçe açığı yüzde 2,4 olmuş. Bu sene de yüzde 5’in oldukça altına indirmek istiyoruz. Gelecek sene de kalıcı bir şekilde yüzde 3’ün altına düşürmek istiyoruz. Dolayısıyla biz bütçe açığını biz deprem etkisi, EYT etkisi dahil ve şu anki parasal sıkılaşmanın getirdiği ilave finansman etkisi dahil, gelecek sene bütçe açığını milli gelire oranla yüzde 3’ün altına getireceğiz” bilgilerini aktardı.

Bir diğer dengesizliğin ise enflasyonun ana nedenlerinden biri olduğunu belirttiği dengesiz büyümenin olduğunu belirtti. Türkiye’nin mevcut büyümesinde iç talebin bu etkisinin yüzde 10’un üzerinde olduğunu, net ihracatın etkisi ise eksi 6,3 puanda olduğunu hatırlatan Şimşek, bu türden bir büyümenin beraberinde, cari açığı ve enflasyonu getirdiğini kaydetti. Şimşek büyümede yeniden dengelenmeyi getireceklerini ve ihracata daha çok önem vereceklerini de sözlerine ekledi.

“KKM'de vergi avantajı son buldu"

Kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasındaki son duruma ilişkin de konuşan Şimşek, "Geçen sene zirvede neredeyse 144 milyar dolar civarına çıkmıştı zirvede. Şu anda 63 milyar doların altına indi, büyük ihtimalle düşüş hızlanacak. Bakın 44 haftadır üst üste kesintisiz KKM'de düşüş var. Dolayısıyla bu para politikasının çalışmasını engelleyen bir faktördü. Bu, enflasyonu düşürme sürecinde para politikasının etkinliğini azaltan bir faktördü. Şimdi biz bunu gidererek bir sorun olmaktan çıkartıyoruz. Dolayısıyla bugün itibarıyla şirketlerin KKM'deki vergi avantajı son bulmuştur. Yenilemedik. Artık şirketler KKM'den faiz kazanırlarsa normal kurumlar vergisine tabidir, bir istisna yoktur şirketler için. Dolayısıyla teşvik edici olmaktan bugün itibarıyla çıkarttık. Bireyler açısından mevduata, faiz kazançlarına biz bu sene vergi getirdik. Şimdi KKM'den kazanılan faiz gelirleri de vergiye tabi olacak. Dolayısıyla KKM'den çıkış hızlanacak. Onun için bir sene öncesine göre Türkiye gerçekten öngördüğümüzden birçok alanda da iyi” diye konuştu.

 
Damal Şenlikleri'nin 25'incisi başladı
 
Erzurum’a 6 kaymakam atandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aşkale Çimento’ya ihracat şampiyonu ödülü
Aşkale Çimento Grubuna bağlı Kavçim Çimento’ya, Çimento, Cam, Seramik ...
KUDAKA’dan proje teklif çağrısı
Erzurum, Erzincan, Bayburt illerinde faaliyetlerini sürdüren KUDAKA, ...
Son gün 29 Ağustos
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanan ...
 
Şimşek’ten asgari ücret açıklaması
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye’de asgari ücret düşük ...
Erzurum ilk 5 ayın lider ili
**ERZURUM GAZETESİ ÖZEL HABERİDİR - Erzurum Ocak ayından bugüne iktisadi ...
Tasarımda Erzurum farkı
**ERZURUM GAZETESİ ÖZEL HABERİDİR - Erzurum tasarım sayısı düzeyinde Doğu ...
 
Erzurum Faydalı Model verileri açıklandı
**ERZURUM GAZETESİ ÖZEL HABERİDİR - Erzurum’dan bu yılın Mayıs ayında ...
ETSO Meclisi toplandı
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı, ...
Erzurum KGK’da e-ticaret gündemi
Erzurum Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi, aylık olağan toplantısını yaptı.
 
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri